Wolverines avausvoittoon juoksemalla koko ajan askeleen perässä olleen Crocodilesin yli

Wolverinesin Stephen Stokes (28) juoksi Crocodilesin kumoon tekemällä neljä touchdownia.

Wolverinesin Stephen Stokes (28) juoksi Crocodilesin kumoon tekemällä neljä touchdownia.

Wolverines otti kauden ensimmäisen voittonsa kukistamalla Crocodilesin 43-27. Ottelun hahmo oli tuttuun tyyliin Wolverinesin keskushyökkääjä Stephen Stokes joka teki neljä maalia ja eteni juoksuyrityksillään 198 jaardia. Yksi Stokesin maaleista tuli lentopotkun palautuksesta jonka Stokes sipaisi 52 jaardia maaliin. Kaiken kaikkiaan Stokes eteni ottelussa huimat 330 jaardia (198 juoksuyrityksillä, 27 jaardia heittojen vastaanotoilla, 57 jaardia lentopotkujen palautuksilla ja 48 jaardia aloituspotkujen palautuksilla).

Wolverines koko ajan johdossa

Helsinki Wolverines oli koko ottelun ajan maalin tai kahden verran Seinäjoki Crocodilesin edellä. Tosin ei Wolverinesin peli nättiä ollut, joukkue rähmäsi pallon kuudesti joista menetti neljä. Crocodiles ei kuitenkaan onnistunut hyödyntämään tilaisuuksiaan eikä joukkue saanut koko pelissä yhtään yli neljän jaardin hyökkäysvuoroa, josta olisi pystynyt tekemään maalin. Crocodilesin pysyi mukana ottelussa lähinnä muutaman hyvän yksilösuorituksen ansiosta. Käytännössä kaikki kolme Crocodilesin maalia tuli isoista peleistä, yksi pohjiin palautettu aloituspotku, yksi 52 jaardin kiinniotto ja yksi Wolverinesin neljän jaardin linjalle palautettu aloituspotku.

Ottelun ensimmäinen puoliaika oli puolustusten dominointia. Peli oli puoliajalla 7-3 eikä kumpikaan joukkue ollut saanut aikaiseksi kovin vakuuttavaa hyökkäysvuoroa. Wolverinesin ainut maali tuli Stokesin 80 jaardin  juoksulla mikä tosin riitti Wolverinesin puolustuksen pelattua tarkan pelin.

Toisella puoliajalla pelissä alkoi tapahtua ja Stokes löysi juoksusaumoja. Crocodilesin maalien ansiosta peli pysyi jännittävänä ja viimeisellä neljänneksellä pistetaululla alkoi suhista oikein kunnolla. Wolverinesin pelinrakentaja Janne Lehtinen loukkaantui kolmannen neljänneksen lopussa ja Wolverinesin pelinrakentajaksi ryhtyi tällä kaudella laitahyökkääjää ja viime kaudella pelinrakentajaa pelannut Cameron Coffey. Option-hyökkäyksellä tutkapari Coffey-Stokes tehtaili viimeisellä neljänneksellä 130 jaardia ja kolme maalia. Teemu Kuusisto säesti juoksemalla 22 jaardin maalin. Näillä lukemilla Crocodiles ei voi olla kovin tyytyväinen puolustukseensa, mutta kuten Crocodilesin päävalmentaja alla olevassa haastattelussa sanookin, heillä oli lopussa kenties 18 pelikuntoista miestä.

Janne Lehtisen otteet Wolverinesin pelinrakentajana

Wolverinesin pelinrakentaja Jenne Lehtinen ei pelannut yhtä hyvin kuin kauden avausottelussa Porvoota vastaan. Lehtisen 12 heittoyrityksestä onnistui vain 4 joilla joukkue pääsi 39 jaardia eteenpäin. Lehtisen otteissa oli enemmän kiirettä kuin Porvoota vastaan eikä Lehtinen mm. älynnyt heittää pitkän Crocodilesin puolustuksen pakoonjuoksentelun päätteksi palloa ulos sivurajasta vaan juoksi joukkueelleen -10 jaardia. Heittopelit näyttivät kehittyvän hiukan liian hitaasti tai sitten Crocodilesin puolustus vain pelasi niin tiukkaa, ettei tilaa heitoille ollut. Joka tapauksessa palloja pitää saada enemmän perille laitahyökkääjien käsiin jotta puolustusten on pakko ottaa heittouhka vakavasti.

Wolverinesin päävalmentajan Peetja Mannilan haastattelu ottelun jälkeen

Crocodilesin päävalmentajan Eric Slivoskeyn haastattelu

Yksi kommentti “Wolverines avausvoittoon juoksemalla koko ajan askeleen perässä olleen Crocodilesin yli”

  • Jabba kirjoittaa:

    Hieno homma kun saadaan tällaista nopeaa palautetta matseista. Erityisesti videohaastatteluista iso käsi! Helpottaa tavallisen katsojan fanitoimintaa huomattavasti kun ei tarvitse informaation hankinnassa olla pelkästään entisten pelikavereiden varassa.

    Lehtinen juoksi jo toisessa matsissa putkeen ulos miinusjaardeilla pallon pois heittämisen sijaan. Ensimmäinen kerta menee aivopierun piikkiin, mutta jos tästä muodostuu toistuva kuvio niin kyseessä on vaan huono pelaaminen. Myöskin on liian paljon palloja lyöty maahan puolustuksen linjan toimesta kauden kahdessa ensimmäisessä pelissä. Vaikuttaako QB:n pituus vai mikä, mutta joku lääke siihenkin pitäisi keksiä. Pumppaus ja pieni liike avoimeen tilaan kenties?

Kirjoita kommentti