Vaahteraliigan lehdistötilaisuus ISS Stadionilla

SAJL:n puheenjohtaja Roope Noronen Vaahteraliigan lehdistötilaisuudessa ISS Stadionilla

SAJL:n puheenjohtaja Roope Noronen Vaahteraliigan lehdistötilaisuudessa ISS Stadionilla

SAJL piti Vaahteraliigan lehdistötilaisuuden ISS Stadionilla Vantaan Myyrmäessä. Paikka oli valittu syksyn Vaahteramaljaa ajatellen, jotta median edustajat muistavat sitten missä peli on. Muistutus lieneekin tarpeen, sillä edes Myyrmäen asemalta otettu taksi ei ymmärtänyt lähteä oikealle fudisstadikalle kun pyysin ISS Stadionille vaan lähti painamaan kohti Helsinkiä. Toivottavasti katsojat löytävät syksyllä paikalla paremmin.

Lehdistötilaisuuteen oli saapunut edustajat kaikista Vaahteraliigaseuroista. Ameriikan ja Euroopan apuja oli paikalla runsain mitoin ja tilaisuudessa oli suuren maailman tuntua. Päävalmentajat kertoivat suunnitelmistaan ja vastailivat kysymyksiin. Tosin mm. Tampereen Saints oli vaitonainen aloittavasta pelinrakentajastaan joka on suunnitelmien mukaan suomalainen. Tämä on sen verran suuri uutinen, että turhaa sitä on pimittää. Maanantaina kuulemma nähdään.

Kai sitä sitten on turha pitää lehdistötilaisuuksia, kyllähän ne aloittavat pelaajat ja otteet nähdään kaikilta muiltakin sitten kentällä. Idea tosin on kertoa siitä etukäteen, jotta niistä voitaisiin kirjoittaa ja kertoa.

Lehdistötilaisuuden jälkeen kentällä pidettiin pienimuotoinen QB challenge pituusheittokisan muodossa. Roostersin Robert Johnson heitti yhden askeleen vauhdilla näytöstyyliin reilut 62 metriä ja voitti kilpailun.

Kirjoita kommentti