Saintsin ja Trojansin kohtaaminen puolustusten dominointia

Saintsin pelinrakentaja Veikka Lehtonen (12) yrittää heittää vaikka Trojansin puolustuksen hra X (61) on iholla.

Saintsin pelinrakentaja Veikka Lehtonen (12) yrittää heittää vaikka Trojansin puolustuksen hra X (61) on iholla.

Saintsin ja Trojansin kohtaaminen Tampereen Pyynikillä oli hiukan kahtiajakoinen peli. Toisaalta kummankin joukkueen puolustus voi olla tyytyväinen itseensä, Saints päästi Trojansille vain yhden TD:n ja Trojansin puolustus piti nollan. Toisaalta kummankaan joukkueen hyökkäys ei antanut itsestään kovin vakuuttavaa kuvaa. Trojans teki ottelun ainoat pisteet ensimmäisellä neljänneksellä ja voitti ottelun 0-6.

Kumpikin joukkue teki paljon kauden ensimmäiselle pelille tyypillisä mentaalivirheitä, vääriä aloitusmuodostelmia, vääriä aloituksia ja fumbleja. Saints pelasi pitkään hyökkäysmuodostelmasta, jossa toisella puolella linjaa ei ollut yhtään ei-linjamiestä ja toisella puolella oli kaksi laitahyökkääjää. Näistä kummankin piti tietysti olla linjassa kiinni mikä aiheutti sen, että sisempi ei saanut heittopeleissä lähteä kuvioihin.

Trojansilla jaardeja mutta viimeistelyssä vaikeuksia

Trojans onnistui ainoana joukkueena tekemään pisteitä kun USC:n Billy “Carson Palmerin ja Matt Leinartin varamies” Hart heitti TD:n Ilkka Marja-ahon hyppysiin. Hartin heitot näyttivät muutenkin olevan ihan kelvollisia, joskin luvattoman monet niistä putosivat Trojansin laitahyökkääjien käsistä. Trojansin keskushyökkääjä Gerard Hamlett sai juostua varmaankin ihan kelvollisella keskiarvolla, mutta hyökkäysvuoroja ei saatu päätökseen pisteiden arvoisesti. Toivottavasti Trojans saa uudet peliasunsa pian, sillä Tampereella he pelasivat joillakin Suomen maajoukkueen valkoisilla pelipaidoilla.

Saintsin esitys odotetun/yllättävän vaimea

Osansa Trojansin yllättävän vaimealla hyökkäysesiintymisellä oli varmasti Saintsin parantuneella puolustuksella. Saints täytti kolme sallittua ameriikan pelaajan paikkaa puolustuksen miehillä. Panostus aiheuttaa varmasti harmaita hiuksia vastustajien hyökkäyksille, mutta näkyy sitten tietysti Saintsin oman hyökkäyksen hmmm… aneemis…. heik…. hmmmm…. haasteellisena etenemisenä. Ensimmäisellä puoliajalla Saints sai yhdet uudet yritykset kieltämättä hienolla heittosuorituksella. Toisella puoliajalla tuli neljät tai viidet uudet yritykset. Näillä määrillä ei tietysti yhtään peliä Vaahteraliigassa voiteta, vaikka puolustus onnistuisi joukkueen mukana pelissä pitämäänkin. Sinänsä on kuitenkin positiivista, että Saints peluuttaa ennakkoluulottomasti suomalaista pelinrakentajaa. Tämä vie suomijefua kokonaisuudessaan eteenpäin ja on jo sen takia hieno asia. Toivotaan, että Saints saa hyökkäyksensä edes jotenkin kulkemaan ja pelaajien motivaatio kestää.

Hyvää ottelutapahtumassa:

-peli oli lyhyt, 2h 18min ilmoitetun alkamisajankohdan jälkeen ottelu oli päättynyt

Muuta huomionarvoista Tampereen reissulta:

-retrotyyppinen analoginen tulostaulu

-hyvä moottoritie Helsinkiin ja matkaseura

Yksi kommentti “Saintsin ja Trojansin kohtaaminen puolustusten dominointia”

  • Hullu Huupponen kirjoittaa:

    Hyvää peli oli nopeasti ohi ja että pääsi nopeasti kotia kuulostaa erittäin positiiviselta jefufanilta.

Kirjoita kommentti